30 Ocak 2011 Pazar

BU ARALAR SERAMİK ÇALIŞIYORUZ: OSMANLI SERİSİ


Herkese kocamaaaaan merhaba,

Blogun açılışından bu yana gelen güzel mesajlar ve eleştiriler için ne kadar teşekkür etsem azdır.
Blogda yazı yazmanın daha kolay bir şey olduğunu düşünüyordum. Ama hiç de öyle değilmiş. Heyecanlanmadım desem yalan olur. Ancak hem haber hem de görsel bekleyen bir çok arkadaşım olduğunu biliyorum ve elimi çabuk tutmalıyım. İşte tekrar buradayım:)))

Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Üzerinde çalıştığımız o kadar obje ve çalıştığımız o kadar çok tarz var ki, sıraya koymak lazım. Bu aralar seramik çalışmaktan çok keyif alıyoruz. O yüzden biraz bunlardan bahsedip seramiklerle neler yaptığımızı sergileyelim.

Seramikleri herhangi bir akrilik boya ile çalışabilirdik ancak biz Duncan marka fırın boyaları ile çalışmayı tercih ettik. Bu boyaları en az 3-4 kat olmak üzere tekniklerine uygun bir şekilde sürdükten sonra objeyi seramik fırınına koyuyoruz. Sonuç müthiş! Son derece profesyonel çalışmalar çıkıyor ortaya.
Tabii her objede olduğu gibi bunları resimlerde görmek yerine elinize aldığınızda tam olarak ne demek istediğimi size anlatabilmiş olurum.


Hilallerde ise bir kaç teknik kullandık. Mesela aşağıda resimleri olan çalışmada hilali önce ön ve arka cephelerini turkuaz fırın boyası ile boyayıp fırınladık. Daha sonra istediğimiz desenleri özel bir sticker ile yapıştırdık. Sonra da yaprak varak uyguladık. Stickerları çıkardık ve antiquine ile eskittik. Ve sonuç aşağıda...
Benzer uygulamaları narlarımızda da yaptık...Dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz:)


Dedim ya, seramik ve fırın boyalarını sevdim. Ben şimdi biraz Osmanlı serisi dışında farklı seramik objeler üzerinde çalışmaya gidiyorum. Bakalım neler çıkacak ortaya?
En kısa zamanda görüşmek üzere, sevgilerimle...

1 yorum:

hobivakti dedi ki...

Hepside çok hoş olmuş. :)

Bugün yapılanlarıda ekle olur mu? :)